MINU INTUITIIVNE TOITUMINE
Minult küsitakse päris tihti, et mida mina siis toitumisnõustajana igapäevaselt söön. Kas ma olen taimetoitlane või hoopis vegan? Või kas ma hoidun süsivesikutest ja söön palju valku? Kas ma toitun paleo põhimõtteid jälgides ning väldin täielikult teravilja ja piimatooteid või kas ma olen hoopis loobunud suhkrust?
Minu toitumisel ei ole tegelikult ühtegi “silti”, ma toitun intuitiivselt. Ma ei ole milleski 100% loobunud, küll aga ma olen õppinud kuulama oma keha. Meie keha ütleb meile tegelikult väga palju, aga kuulamiseks tuleb võtta aega. See ei ole kindlasti alguses lihtne ja võib tunduda üsnagi võimatu missioonina, aga ma kinnitan Sulle, et kui sa hakkad teadlikult jälgima, kuidas Sinu keha mingitele toitudele reageerib ja kuidas Sa tegelikult ennast pärast söömist tunned, aitab see Sind väga palju! Keegi ju ei taha ennast halvasti ja väsinuna tunda, aga kahjuks ei osata kehva enesetunnet tihtipeale vale toitumise kaela ajada. Kõige kurvemal juhul pideva raske ja halva enesetundega lausa lepitakse.
Minu puhul on juba üsna selge, millised toidud panevad mind hästi tundma, annavad mulle head energiat, täidavad mu kõhu piisavalt pikaks ajaks ning mõjuvad soodsalt ka mu seedimisele. Samas mõistan ma väga hästi, millised toidud ja kogused mõjuvad vastupidiselt.
Minu kõige suurem vaenlane ja ühtlasi ka nõrkus on suhkur.
Isegi mu kallis elukaaslane teab, et kui ma olen tema jäätisepurgist liiga mitu ampsu võtnud või mõnes peolauas magusaga liialdanud, siis ma tõepoolest tunnen ennast päris halvasti. Liigne suhkur tekitab minus ärevust, mu süda hakkab kloppima ning energialaks asendub kiirelt väsimusega ja kui ma maiustan õhtul, siis kannatab ka minu unekvaliteet. Seega iga kord, enne kui ma midagi magusat sööma asun, ma teadvustan endale, et suhkur ei ole minu parim sõber ja enesetunde huvides ei tasu liialdada. See ei tähenda, et ma alati suudan seda piiri mitte ületada, aga ma muutun koguaeg teadlikumaks. Teadlikus on aidanud mul leida suhkrule mitmeid tervislikumaid alternatiive ja olen õppinud valmistama erinevaid kooke ja maiustusi ilma suhkruta ja proovin ka teiste magustajatega (mesi, agaavesiirup, steevia jt) mitte liialdada. Tavalist valget suhkrut pole minu köögikappides juba näha olnud, saab ka teistmoodi.
Ka kohv ja kõik teised suuremas koguses kofeeini sisaldavad joogid on midagi, mida ma juua ei saa. Kohv tekitab minus samuti ärevust, rahutust ning pigem muutun peale kohvi isegi väsinumaks. Kui ma endale toidutalumatuse testi tegin, tuli välja, et mul ongi kohvi/kofeiini talumatus, seega meie keha räägib meile mõnikord täitsa õiget juttu. Küll aga ma olen enda jaoks avastanud Yerba Mate tee.
Muidugi on ka väga palju toite, mis panevad mind hästi tundma, annavad mulle mõnusa täiskõhutunde ning mis mulle ka väga maitsevad. Näiteks armastan ma hommikuti süüa süsivesikuid! Ma kohe kindlasti ei ole muna ja peekoni tüdruk. Hommikupuder marjadega, isetehtud müsli, värskendav smuuti või avokaado röstleib – need on toidud, mis aitavad mul päeva alustada ja mõjuvad suurepäraselt ka minu seedimisele.
Samuti on kala ja mereannid midagi, mis mulle esiteks väga maitsevad ning ei tekita kõhus sellist rasket tunnet, just nagu lihasöömine seda tihtipeale teeb. Seega ma proovin kala vähemalt kaks korda nädalas oma menüüsse lisada.

Annan endast parima, et iganädalaselt tarbida rohkelt juurvilju, marja-ja rohelise lehtvilja rikkaid smuutisi, kvaliteestset kala ning hapendatud toite.
Ka kõik hapendatud toidud on miski, mida mu keha vist lausa vaja, eriti viimasel ajal. Mul pole kunagi olnud nii suurt hapukapsa isu kui praegu ja mul on see külmkapis aukohal olnud juba päris mitu nädalat. Ma teen sellest suppi, ma söön seda lihtsalt otse karbist, ma segan seda punapeediga ja kasutan salatina, ma reaalselt paneks seda igale poole ja mu soolestik on kindlasti tänulik.
Aga aitab nüüd minust, ma annan Sulle parem paar nippi, kuidas Sina saaksid enda keha kuulama hakata!
- Kirjuta üles kõik need toidud/joogid, mille ületarbimine tekitab Sulle pigem kehva enesetunde. Ma usun, et kui veidi mõtled, siis oskad sinna nimekirja üht-teist lisada küll.
- Kirjuta üles ka kõik need toidud, mis Sulle reaalselt maitsevad ning pärast mille söömist tunned end hästi!
- Hakka jälgima!
- Kui Sa tunned end peale söömist pigem halvasti – Sul on raske olla, oled väsinud, Sul tekivad kõhugaasid või kõhupuhitus, Sa tunned end äreva ja närvilisena– siis ole hea ja mõtle, mida Sa just sõid ja vaata äkki see on ka Sinu “halva enesetunde toitute” nimekirjas. Kui on, siis hakka seda teadvustama.
- Sa ei pea kohe sellest toidust täielikult loobuma, et proovi selle söömist vähendada ja kindlasti ära söö seda väga palju korraga ning leia huvitavaid asendusi. Näiteks, kui tunned, et nisu pole sinu parim sõber, siis pole vast mõtet korraga suurt kaussi pastat nahka pista. Piirdu väikse kogusega ja lisa sinna juurde palju värsket ning hakka vaikselt nisu asendama kaera-, rukki-, tatrajahust toodetega.
- Hakka “hea enesetunde toitude” nimekirjas olevaid toite rohkem sööma! Just täpselt nii lihtne see ongi. Sa tunned end peagi paremini, Sul on rohkem energiat ja ka kaalunumbrile võib see hästi mõjuda.
Ma ei tea, mis Sina arvad, aga mulle tundub oma keha kuulamine on igati loogiline. Ma usun, et vastused hea enesetunde ja soovitud kaalu saavutamiseks ei peitu internetiavarustes, vaid ikka Sinus endas.
Alusta teadlikku toitumist juba täna ja Sinu keha tänab Sind!