MIS SEE TERVISLIK TOITUMINE SIIS TEGELIKULT ON?
Ilmselgelt on tervislik toitumine mulle hästi oluline ja südamelähedane teema ja ma olen nüüd pikalt proovinud täielikult mõista, et mis see tervislik toitumine minu jaoks siis ikkagi on.
See ei ole kindlasti mõiste, mida kõik inimesed ühte moodi mõistavad ja see on täiesti okei.
Kui toksida googlesse “tervislik toitumine” tuleb vastuseks tuhandeid ideid, arvamusi, dieete, toitumiskavasid ja tõepoolest need võivad lõpuks pea täiesti sassi ajada.
Nüüdseks oleks mina leidnud enda tõe läbi omandatud teadmiste ja tänu nii enda kui ka oma armsate klientide kogemustele. Kindlasti on palju neid, kes minuga sarnaselt mõtlevad ja palju ka neid, kes minuga mõtteid ei jaga.
Küll aga ma tahaksin panna siia mõningad mõtted ja ideed tervislikust toitumisest ja loodan südamest, et sellest on ka Sinul kasu leidmaks seda õiget teed elukestva teadliku toitumiseni.
Tervislik toitumine on elustiil
Dieedikultuur on küll minu arvates veidi raugenud, aga see ei ole kuhugi kadunud. Internetiavarustest võib leida tohutult palju erinevaid lühiajalisi dieete ja kavasid, plaane ning programme. Mitte, et need kõik oleks ilmtingimata halvad, aga kahjuks paljud neist on siiski midagi, millest tasuks kauge kaarega mööda minna. Miks? Sest need on peaaegu alati lühiajalised ja mitte püsivate tulemustega. Nendel kõikidel on algus ja lõpp, küll aga ei tohiks tervislikul toitumisel mitte kunagi olla lõppu, see võiks olla elukestev.
Kurb on ka see, et dieedid/kavad annavad täpselt ette, mida ja kui palju tohib süüa, aga peaaegu kunagi ei räägita/kirjutata sinna juurde, et MIKS just nii süüa tasub ega suunata ise nö mõtlema ja oma menüüd teadlikult planeerima. Korrutatakse ainult, et selle ajaga võib kaalu kaotada nii ja nii mitu kilogrammi, aga ausalt, mõnikord on see teekond sinna väga kaugel tervislikkusest.
Lõpuks juhtub nii, et jälgitaksegi kava või dieeti nö “klapid peas” ja kui see saab läbi, siis ei osata enam mitte midagi edasi teha ning minnakse vanale rajale tagasi. Milleks siis tegelikult üldse?
Tagajärjed on teadagi millised – võetakse kaotatud kaal tagasi juurde. Mõne aja pärast minnakse taaskord selle sama või mõne uue dieedi juurde, sest kogemus on olnud ju positiivne, kaal ju langes, aga lihtsalt mitte püsivalt. See kõik toob kaasa ühe pideva jojotamise, mis lõpuks kurnab organismi ning ka vaimu. Küll aga, tuleb tõdeda, on see väga hea ärimudel ja just seetõttu ongi dieeditööstus üks korralik rahamasin.
Ma ise usun ja tean, et lühiajalised dieedid ei ole lahendus. Ei ole mõtet end mingiks ajaks kokku võtta ja hambad ristis pingutada ning pärast kõigest sellest väsinult alla anda ja tagasi vanade harjumuste juurde naasta. Lõppude lõpuks on parim nn dieet ikkagi see, mida Sa suudad pikaajaliselt jälgida.
Minu silmis on tervislik toitumine elustiil ja elu üks tavaline osa, just nagu hammaste pesemine.
Me võiksime unustada dieedid, lühiajalised kavad ja lahendused ning hoopis keskenduda järjepidevusele, ammutada võimalikult palju teadmisi teadlikust toitumisest ning hakata lihtsalt vaikselt oma harjumusi (veelgi) paremaks muutma.
Ka minul on 8-nädalane kaalulangetus ja heade harjumuste loomise programm, aga see on tugevalt üles ehitatud uute teadmise saamisele ja harjumuste loomisele ning ma usun küll, et ükski minu programmi lõpetanu ei pea kunagi mingi teise dieedi poole pöörduma.
Tervislik toitumine ei tähenda iga suutäie kaalumist ning kindlasti mitte perfektsust
Jah, ma mõistan seda, et kui on soov teadlikult kaalu langetada, siis peab oma toitumist tähelepanelikumalt jälgima ning et mõista seda õiget portsjoni suurust võib appi võtta ka köögikaalu. Aga see on ikkagi midagi, mida võiks teha mingi lühikese perioodi vältel, et õppida tundma neid õiged koguseid.
Küll aga ma ei mõista, miks peaks kaaluma tomatit, kurki, paprikat ja muid vitamiinidest ja toitainetest pakatavaid juurvilju. Neid võiks iga inimene süüa nii palju kui hing ihaldab. Ja ega nendest ei sööda end ju kunagi üle, vaid ikka kuni täiskõhutundeni. Samas kui jälgida vana head taldrikureeglit ja kokata suuremas osas nö “päris toidust” pole midagi kaaluda vajagi. Keegi ei kaalu ju terve elu oma toitu, eks?
Samuti ei pea tervislik toitumine olema perfektne. Perfektust pole olemas ja panna oma õlgadele koorem olla milleski iga päev 100% ideaalne ei ole kindlasti hea mõte.
Mina usun kogu südamest, et toitumises on järjepidevus 1000 korda olulisem kui perfektsus. Miks proovida olla kaks kuud perfektne ja siis alla anda, sest enam ei jõua/viitsi/taha, kui on tegelikult võimalus olla terve elu stabiilselt teadlik ja tervislik toituja.
Tervislik toitumine on tasakaalustatud toitumine
Tasakaal on kõige olulisem. Ma ise usun küll, et maailmas pole olemas VÄGA HALBASID toite, mida mitte kunagi ei tohiks suhu pista. Toitude headeks ja halbadeks lahterdamine ei ole samuti see, mida mina tahaksin ja soovitaksin teha.
Meie toitumine võiks põhineda sellel ideel, et anda oma organisimile rohkem seda, mida ta päriselt vajab ja vähem seda, mida ta tegelikult ei vaja. Kahjuks suuremas osas arenenud ühiskondades tehakse täpselt vastupidi ja see ongi probleem.
Kõige olulisem on anda oma kehale toitainerikast päris toitu – juurvilju, puuvilju, täisteravilju, kaunvilju, pähkleid, seemneid, häid rasvasid, töötlemata liha- ja kalatooteid ja muna (kui seda soovitakse) ning vähem seda toitu, mida meil tegelikult vaja ei ole. Meie kehal ei ole vaja valget rafineeritud suhkrut, aga see ei tähenda, et sa ei tohiks kunagi oma lemmik kooki süüa, meie keha ei ole vaja alkoholi, aga see ei tähenda, et sa kunagi ei võiks klaasi veini juua. Tasakaal on minu meelest kõige alus.
Kui me anname oma kehale piisavalt neid toitaineid, mida ta vajab, siis ei ole meil ka pidevalt neid erinevaid isusid “millegi hea” järele. Nii on meie keha toidetud õige kütusega ja ta on päriselt rahul.
Fakt on see, et me ei ole igiliikurid, me vajame õiget kütust, õiges koguses, et elada pikalt ja tervelt.
Tervislik toitumine on teadlik toitumine
Ma päriselt usun, et kui rohkem inimesi oleks teadlikumad sellest, mida nad igapäevaselt tegelikult söövad, mida nende toit sisaldab, mida neil tegelikult oleks vaja rohkem süüa ja millised tagajärjed võivad olla sellel, kui mitte oma keha vajadusi arvestada, siis oleks meil maailmas oluliselt rohkem terveid inimesi ning vähem elustiilihaiguseid. Ja teadlikkust toitumisest saab igaüks ise tõsta.
Ma julgustan Sind lugema ja uurima rohkem teadliku toitumise kohta, ma julgustan Sind tegema igapäevaselt paremaid valikuid, leidma selle tasakaalu, ma julgustan Sind lugema toiduainete etikette, ma julgustan Sind mitte kunagi unustama, et teadlik ja tervislik toitumine on üks parimaid viise iseenda eest hoolitsemiseks.
Mul on elus üks ja ainus suur eesmärk ja see on elada pikalt ja tervelt. See ei ole kontrollitav, aga ma olen igatahes valmis igapäevaselt tegema väikseid samme, et just nii see läheks.
Tervet ja teadlikku elu soovides
Sinu toitumisnõustaja
